Blog Soczewkomania.pl
Opinie o sklepie Soczewkomania.pl
Blog o soczewkach kontaktowych

<-- powrót na stronę główną

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych pomagają wyeliminować bakterie oraz poprawić zdecydowanie ich komfort noszenia. Pielęgnacja soczewek powinna odbywać się zgodnie ze wskazówkami załączonymi do płynu oraz zaleceniami okulisty.

Oczy każdego pacjenta są inne i w niektórych przypadkach może się okazać, że zwykła pielęgnacja soczewek nie wystarcza, dlatego lekarz okulista może zalecić mechaniczne czyszczenie soczewek kontaktowych.

Jeżeli płyn, który stosujemy wymaga mechanicznego czyszczenia soczewek lub zalecił nam taką opcję okulista to połóż soczewkę na czystej, suchej dłoni i zaaplikuj kilka kropli płynu do czyszczenia, a następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieraj obie strony soczewek.

Następnie należy dokładnie spłukać soczewki płynem i umieścić w pojemniczku. Obie komory pojemniczka wypełniamy płynem, tak aby całe soczewki były w nim zanurzone. Zamykamy i zostawiamy soczewki do czasu ponownego założenia.

Nie zapomnij o dezynfekcji pojemniczka!

Większość pacjentów wie, jak ważne jest czyszczenie soczewek. Niestety wiele osób zapomina o tym, że trzeba również czyścić pojemniczek, w którym się je przechowuje. Pojemniczek powinien być tak samo czysty jak soczewki.

Oto proste wskazówki, które pomogą zadbać o czystość pojemniczka na soczewki:
- po założeniu soczewek zawsze wylewaj zużyty płyn z pojemniczka,
- codziennie po założeniu soczewek płucz pojemniczek świeżym płynem pielęgnacyjnym i zostaw go do wyschnięcia (w suchym środowisku drobnoustroje nie mogą się rozmnażać),
- wymieniaj pojemniczek regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.

Jeżeli lekarz okulista nie zalecił Ci pielęgnacji poprzez mechaniczne czyszczenie soczewek, ale Twoje soczewki nie są tak czyste i komfortowe jak byś tego oczekiwał, możesz codziennie czyścić soczewki w powyższy sposób. Możesz również przed umieszczeniem soczewek w pojemniczku położyć soczewkę na dłoni i spłukać świeżą porcją płynu. Podobnie przed założeniem soczewek możesz je przepłukać w świeżym płynie. Jeżeli na Twojej soczewce są widoczne osady to spłukiwanie ma na celu ich dokładniejsze usuwanie z powierzchni soczewek.

Na koniec jeszcze jedna ważna zasada. Do czyszczenia i dezynfekcji używaj tylko renomowanych płynów do pielęgnacji soczewek polecanych przez specjalistów.

<-- powrót na stronę główną


Copyright © 2019 Sklep Optyczny Soczewkomania.pl - Tanie soczewki kontaktowe sklep internetowy. All rights reserved.